MÉREGTELENÍTÉS
A rendszeres méregtelenítés áldás a testnek. Ráadásul testünk megtisztulásával közérzetünk is javul.
Időközönként minden rendszer tisztításra szorul, és minden munkásnak pihenésre van szüksége. Otthonunkban is rendszeresen végzünk nagytakarítást, hogy jól érezzük magunkat. Ez alól testünk sem kivétel, és a méregtelenítés olyan, mint a szervezet nagytakarítása. Annak, amit eszünk, jó része felesleges, sőt káros: többletfehérje és zsír, finomított és feldolgozott élelmiszerek, adalék- és vegyi anyagok. Ehhez jön még a levegő szennyezettsége, amit nap mint nap belélegzünk, főleg, ha nagyvárosban élünk. A növényvédő és rovarölő szerek, és különböző kémiai anyagok, melyeket a zöldségekkel és gyümölcsökkel fogyasztunk el. A szervezetnek mindezekkel napról napra meg kell küzdenie. Azt is mondhatjuk, hogy környezetünk tele van méreganyagokkal, melyek károsak szervezetünkre. A folytonos túlterhelés eredményeként méreganyagok halmozódnak fel testünkben, ami beszennyezi tisztaságát és zavarja harmonikus működését. A méregtelenítés célja lélegzetvételhez juttatni a szervezetet, hogy megszabaduljon mindezektől a méreganyagoktól, és megfrissülve folytathassa kiegyensúlyozott működését.
Miért szükséges a méregtelenítés?
Bármilyen anyagot viszünk is a szervezetünkbe, legyen az akár természetes, akár mesterséges, azt a testnek be kell építenie, vagy ki kell választania. Ha többet viszünk be, mint amit ki tud választani, méreganyag-hátralék marad a szervezetben. A többlet étel zsírrá alakul, a többlet méreg pedig a test zsírszöveteiben tárolódik, hogy kívül maradjon a vérkeringésen, és ne érintsen más, fontosabb szöveteket. A túlsúlyos állapot majdnem mindig együtt jár a szervezet toxikus állapotával. Ez a méreganyag-többlet veszélyezteti egészségünket. Sokszor, mielőtt a toxikus túlterhelés betegséget okozna szervezetünkben, előzetes tüneteket érzékelünk. A fáradtság, az ingerlékenység, az idegesség, a rossz emésztés, a fejfájás, az izgatottság, a torokfájás, a szorulás, a gyakori megfázás, a köhögés, az immungyengeség, az álmatlanság, a letargia és a bőrkiütések lehetnek mind a méreganyagokkal telített szervezet tünetei. A szervezet méreganyag-tartalma a legtöbb testi probléma forrása. Egészségünk oly sok téren javulhat, ha méregtelenítjük a szervezetet, és ezzel eltávolítjuk a betegség gyökerét, a toxikus túlterheltséget. Testünk méreganyag-túlterheltsége a végletekig terhelheti szervezetünk természetes öngyógyító képességét, és ha ez a túlterhelt állapot kialakul, védekező mechanizmusai annyira legyengülnek, hogy már nem képes ellenállni a betegségeknek. Ezért alkalmazzák sok évszázada a a szilárd élelmiszert mellőző táplálkozást, mint a gyógyítás egyik formáját.
Szilárd élelmiszert mellőző táplálkozás
Néhányan aggódnak a szilárd étel fogyasztásának hiányától, ám ezek az aggályok alaptalanok. A méregtelenítés egy egészségprogram, nem böjt Fontos, hogy a kúra során a szervezetet ne terheljük szilárd táplálékkal. A szilárd étel megemésztése sok energiát követel a szervezettől, amit az más feladatoktól von el. Szilárd táplálék hiányában a szervezet a méregtelenítésre összpontosíthatja energiáit.
A történelem során tapasztaltak szerint a szilárd élelmiszerektől való ideiglenes tartózkodás áldás az egész szervezetnek, a legjobb befektetés a jobb egészség érdekében. A szervezet nagyon hatékonyan gazdálkodik energiájával. Az újonnan bevitt fehérjék
hiányában a szervezet szó szerint magából él egy autolízisnek nevezett folyamat révén, melynek során az aminosavakat a fáradt és sérült sejtekből kivonja, újraszintetizálja és újrahasznosítja. Így hatékonyan megszabadul az elöregedett sejtektől, felgyorsítva az új sejtek képződését. A szervezet saját létfontosságú szöveteit vagy szerveit azonban soha nem emészti fel vagy károsítja.
Eközben a kiválasztó szervek (a tüdő, a máj, a nyirokrendszer, a vesék és a bőr) maguk is megtisztulnak, így biztosítva az anyagcsere felgyülemlett salakanyagainak gyors kiürülését. Az emésztő-, feldolgozó-, és a védekező-rendszer szervei mind nagy hasznát látják a megérdemelt pihenőnek. Cserébe a szervezet hatékony megtisztítására összpontosítják erőiket. Pozitív hatás tapasztalható minden alapvető élettani, idegi és mentális funkcióban. A szövetek biokémiai és ásványi anyag egyensúlya normalizálódik, és serkentő hatás mutatkozik a mirigyek vegyi összetételében és a hormontermelésben.
A méregtelenítés alkalmával csak folyadékot viszünk be a testbe. Különböző tisztító-salaktalanító teákat valamint zöldségek-gyümölcsöknek csak a levét, így nem beszélhetünk a táplálék hiányáról csak a szilárd étel hiányáról, és a kettő nem ugyanaz. A kúra nem bontja az izomszöveteket, és nem károsítja a májat vagy egyéb szerveinket, nem ingatja a vércukorszintet. Viszont bontja a zsírokat és kioldja a bennük lévő méreganyagokat, és gyorsírja az elhalt nem működő sejtek lebontását. Ezáltal megtisztul a szervezet, mint egy tavaszi nagytakarításnál a lakás.
Méregtelenítéssel kapcsolatos leggyakrabban használt fogalom napjainkban a léböjtkúra kifejezés. Lényege, hogy meghatározott időn, általában néhány napon keresztül, kizárólag folyadék fogyasztása engedélyezett. A folyadék legtöbbször gyümölcs- és zöldségleveket, teákat jelent. A zöldség- és gyümölcskúráknál nagyon figyeljünk oda, hogy a leveket milyen alapanyagokból készítjük! Értelemszerűen a friss zöldségek és gyümölcsök a megfelelők, és ha tehetjük, ezeket minősített bio-gazdaságokból szerezzük be, vagy boltban készen kapható biogyümölcslevet fogyasszunk!
Mi történik koplalás, vagyis böjt során?
Az első pár órában az inzulin hormon szintje elkezd süllyedni, ezzel együtt a testünk nekilát felszabadítani a zsírsavakat a zsírszövetből, de előtte még megkezdi a májban tárolt szénhidrát (glikogén) lebontását is, hogy cukor áramolhasson a vérbe. Körülbelül fél nap után (gyorsabban, ha fizikai aktivitás is történik) a máj szénhidrát raktára kimerült. Ekkorra a vércukor alacsony-normál szintre áll be, a vérben szállítódó zsírsavak szintje magas lesz. Egy-két nap után a test legtöbb szövete zsírt használ fel energiaként. A túlsúlyos egyének energia igényük akár 90%-át is a zsírraktárukból nyerhetik, a soványabbak kevesebbet, mondjuk 75%-ot. De ha nem viszünk be semmilyen tápanyagot, akkor a testben lévő izmainkat kezdjük lebontani. A hosszú távú cél a zsírmentes testtömeg (izomzat) megőrzése, növelése, hiszen nem csak tetőtől-talpig felöltözve akarjuk jól érezni magunkat. Az ne tévesszen meg bennünket, hogy hirtelen testsúlyváltozás történik a víz és a szénhidrát leadása, elégetése nyomán, mert ez egy szénhidrát dús ebéd után már vissza is jöhet!
CUKOR KÁROS HATÁSAI
A fehér cukor elősegíti az alkoholképződést a gyomorban, aminek a máj nagyon nem örül. Megnövekedett munkája miatt nem képes a tökéletes lebontásra. A szervezetben salakanyagok halmozódnak fel. Ahhoz, hogy a szervezet elbírjon a keletkezett alkohollal (savakkal), a meglévő ásványianyag-raktárakból kell kivonnia a kalciumot és B-vitaminokat.
Nem csupán szervi bajokat, de idegrendszeri elváltozásokat, hiperaktivitást, ingerlékenységet, fejfájást, koncentrációs zavart okoz a sok finomított cukor fogyasztása.
felborítja a test ásványanyag
beleavatkozik a kálcium-magnézium egyensúlyba
erőteljesen hozzájárul a csontritkuláshoz
csökkenést okoz az inzulinérzékenységben
orális fogamzásgátlók használata esetén megnövelheti a vér glükóz-és inzulinszintjét
túlhajszolja a hasnyálmirigyet és károsodást okoz benne, hozzájárul a cukorbetegséghez
ingadozó vércukorszintet eredményez
csökkent glükóz tűrőképességhez vezet
növeli a vér koleszterinszintjét
megtámadhatja a kapilláris érfalakat
visszértágulatot okozhat
szív-és érrendszeri betegségeket okozhat
atherosclerosist (arteriális érelmeszesedés) okozhat
trombocita (vérlemezke) összetapadást okozhat, ami vérrög kialakulásához vezet
növeli a szisztolés (szív-összehúzódási) vérnyomást
hiperaktivitást, ingerültséget, koncentrációs zavarokat és gyerekeknél izgatott, szertelen viselkedést okoz, illetve a jojo effektus miatt álmosságot és csökkent aktivitást is okozhat
káros hatással van a gyerekek iskolai előmenetelére
kifejezetten megnöveli a vértrigliceridek (zsírok) szintjét
hozzájárulhat a gyerekkori ekcémához
csökkentheti a nagy sűrűségű lipoproteinek (HDL) hatékonyságát
elősegítheti az alacsony sűrűségű lipoproteinek (LDL) szintjének növekedését
krómhiányt alakíthat ki
rézhiányt okozhat
fogyasztása mell-, petefészek-, prosztata-, és végbélrákot okozhat
nőknél különösen nagy valószínűséggel okozhat vastagbélrákot
epehólyagrákot okozhat
böjtök alkalmával megnövelheti a vér glükóz szintjét
megemeli a szerotonin nevű idegingerület átvivő (neurotranszmitter) szintjét a véredényekben, ami elég szűk határok között mozoghat
károsan nagy savszintet hoz létre a gyomorban, nyálban
szabad gyököket hozhat létre a vérben
felszívódási zavarai gyakoriak a bél funkcionális bélbetegségekben
gyorsítja az öregedési folyamatot, ráncosodást és ősz haj kialakulását okozhatja
alkoholizmusba vezethet
elősegíti a fogromlást
hozzájárul a súlynövekedéshez és az elhízáshoz
nagymértékű fogyasztása a Chrohn-kór és a fekélyes vastagbélgyulladás veszélyét hordozza magában
a gyomor-és nyombélfekélyes emberekben gyomor és béltraktusbeli gyulladást okozhat
kandidázis (gombafertőzés) fokozója, táptalaja
fogyasztása epekövek kialakulásához vezethet
elősegíti a vesekövek kialakulását, a vesekárosodást, megnöveli a vesék méretét
ischaemiás (vérellátási problémás) szívbetegséget okozhat
vakbélgyulladást okozhat
súlyosbítja a szklerózis multiplex tüneteit
közvetetten aranyeret okoz
száj-és fogágy betegségekhez vezethet
csökkentheti a növekedési hormon hatását és mennyiségét
megváltoztathatja a fehérjék szerkezetét és ezzel erősen beleavatkozik a fehérjék felszívódásába
ételallergiát okoz
terhesség alatt toxaemiát (vérmérgezést) okozhat
károsítja a DNS szerkezetét
tüdőtágulás okozhat
asztmát okozhat
csökkenti az enzimek hatékonyságát
a májsejtek osztódását és a máj méretbeli növekedését okozhatja, növelheti a máj zsírtartalmát
megnövelheti a test folyadék-visszatartását
székrekedést okozhat
gyengíti a látást, rövidlátást és szürke hályogot okozhat
az inakat törékennyé teheti
a migrénig elmenő fejfájások okozója lehet
a delta, alfa, és théta agyhullámokat rendellenesen növelheti, így csökken a tiszta gondolkodás esélye
depressziót okozhat
elősegíti a bakteriális erjedést (rothadást) a belekben
hormonális zavarokat okozhat
FEHÉR LISZT KÁROS HATÁSAI
Fehér liszt az őrlési folyamat végterméke, mely mentes minden értékes tápanyagtól. Hiányzik belőle a maghéj, a csíra, ezzel együtt pedig számtalan vitamin, ásványi anyag. Ami benne van, már csak szénhidrát. Igaz ugyan, hogy a valódi, teljes kiőrlésű gabona hamarabb megavasodik a benne levő olajtartalom miatt, azonban ma már nem probléma ennek kiküszöbölése (biobolt vagy saját őrlés).
Fehér liszttel készült termékek helyett készíts magadnak, vagy keresd a boltokban a valódi teljes kiőrlésű liszttel grahamliszttel, durumliszttel, rozsliszttel, tönkölybúzával sütött kenyereket, péksüteményeket. Igaz, a valódi, teljes kiőrlésű liszttel készült kenyerek tömörebbek, nem oly szépek, és az ízük is más, mint a megszokott fehér kenyéré, de tápértékét tekintve teljes értékűnek tekinthetőek.
KONYHASÓ KÁROS HATÁSAI
Akár szereted a sót, akar nem, hozzájutsz, ha szívesen használsz tartósított ételeket. A szervezetnek sokkal kevesebb sóra van szüksége, mint amennyit kap, ezért igyekezni kell, hogy szándékosan ne sózd az ételt. Sajnos a kialakult étkezési szokásokon – főleg idősebb korban – igen nehéz változtatni: aki egyszer sósszájú lett, nehezen érzi ízesnek az ételt, ha nem elég sós.
Akár konyhasót, akár tengeri sót eszel, a kettő majdnem ugyanaz. Legjobb, ha természetes formában, tehát növényekből veszed magadhoz, vagy ha nem megy a sótalanítás, igyál minél több vizet, hogy a vese munkáját megkönnyítse!
A felesleges só alattomos módon, szép lassan lerakódik az erek falán keringési megbetegedéseket, meszesedést, veseköveset okozva. Az asztalunkra kerülő só finomított nátrium-klorid, ami azt jelenti, hogy értékes nyomelem e két elemen kívül nincs benne. Amit napi szinten elfogyasztunk sózott (tartósított) ételek formájában, többszöröse annak, amit kellene. A többlettel pedig nem tud mit kezdeni a szervezet: vizet köt meg, hogy valami legyen vele. Ez a menekülőút számára. Tehát vizesedés esetén sómegvonás ajánlatos.
Keressük mindenben a természetest, így a sóval kapcsolatban is az a képzetünk, hogy akkor jó, ha természetes. A tengeri só azonban szinte ugyanolyan só, mint a finomított asztali só, ezért azzal is kíméletesen kell bánni. Értékes természetes sónak a Himalája-sót tartják manapság. Ez mind a 84 elemet tartalmazza, mely a vér sav-lúg háztartásának egyensúlyában fontos szerepet tölt be.
TEJ KÁROS HATÁSAI
A tejről mindig úgy tudtuk, egészségünk záloga, az utóbbi időkben azonban kicsit másfajta hírek terjednek róla. Igya a boci, aki számára készült! – mondják a hozzáértők.. A tej nemcsak kivonja a csontból a kalciumot, hanem erősen hurutképző anyag.
A tejben levő kalcium a szervezet számára egyrészt hasznosíthatatlan környezetben van. Másrészt az állati eredetű, felesleges fehérjemennyiség megnöveli a szervezet kalcium iránti szükségletét, hogy semlegesítse a savas fehérjék lebontott részeit, ezáltal felemészti a csontokat. Egy életen át tartó, többnyire állati eredetű fehérjére (pl. tejtermékek, húsok) épülő táplálkozás lassan „felfalja” a csontokat. Ezzel szemben a növényi eredetű fehérjére építő táplálkozásnál jelentősen erősebb lesz a csontrendszer keménysége. Azaz az első és legfontosabb étkezési lépés: visszafogni vagy megszüntetni az állati eredetű fehérjéket tartalmazó ételek fogyasztását, amelyek többek között szívpanaszokat, magas vérnyomást okozhatnak és hozzájárulhatnak a rák keletkezéséhez is. Tehát az a mondás, hogy a tej hasznos mint fehérjeforrás, így nem igaz. Éppen emiatt (is) káros.
Valójában a tejtermékek egyértelműen összefüggésbe hozhatók a csontritkulással, szívpanaszokkal, elhízással, rákkal, allergiákkal és a cukorbetegséggel. A tejtermékek mindennek mondhatók, csak egészségesnek nem.”
Megfázás idején kifejezetten kerülni kell, mert lassítja a gyógyulást, gyengíti a tüdő tisztítófunkcióját. Amikor gyermek gyakran fejfájós, hasfájós, ekcémás a bőre, túlzottan ingerlékeny vagy figyelmetlen a túlzott tejfogyasztás is okozhatja.
Az emberi test 4-5 éves korig termel tejcukrot lebontó enzimeket, majd beszünteti az ilyen enzimek termelését. Melyik épeszű emlős az, aki még ezután is „szopni” akar? Az állatvilágban ez ismeretlen, csak az emberek fogyasztanak később is tejet, ráadásul egy más fajét.
Baktériumok egész garmada, veszélyesebbnél veszélyesebb fajtái kerülhetnek a tejbe vagy szaporodhatnak el benne. Csak néhány a legtöbb bajt okozók közül: Salmonella, E. coli, Staphylococcus, TBC, BLV („bovine leukemia virus”).
A tej maga nem okoz rákot, de elősegíti olyan környezet megjelenését a szervezetben, amely a rákos sejtek kialakulásának kedvez. Savasít.
HÚS KÁROS HATÁSAI
A hús váltja ki talán a legtöbb vitát. Amikor tisztításról, méregtelenítésről beszélünk, a hús szóba se jöhet. A szervezet csak élő tápláléktól lehet élő, a hús pedig nemcsak hogy halott, de sok, az emberi szervezetet megterhelő anyagot is tartalmaz.
Ilyen a túlzott fehérje, melynek lebontása oly hosszú folyamat, hogy közben óhatatlanul is rothadásnak indul. Szemben a zöldséggel vagy gyümölccsel, mely gyorsan és könnyen halad keresztül az emész-tőrendszeren. A hús megemésztése megterheli a májat, a vesét, a tüdőt, a bőrt – nem beszélve a bomlástermékek beépüléséről, melyek ízületi bajok formájában adnak hírt magukról.
A sok hús fogyasztását követően megfigyelhető az erek falán lerakódó koleszterinszint-emelkedés, mely terhet ró az egész érrendszerre, ezzel együtt a szívre. Hosszú a húsevés büntetőlajstroma, nem szándékozom felsorolni. Sok a rizikófaktor.
Annyi bizonyos, hogy a húsevést minden vallás szabályozza, némelyik pedig kifejezetten tiltja. A tisztítókúra alatt semmiképp se fogyaszd!